Prof. Dr. Münir ŞAKRAK

Prof. Dr. Münir Şakrak, 1960 yılı İstanbul doğumlu olup evli ve 1 kız çocuğu babasıdır. 1981 yılında İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Maliyet ve Yönetim Muhasebesi Kürsüsünde asistanlığa başlamıştır. 1987 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Muhasebe Finansman bilim dalında doktorasını tamamlayan Şakrak, 1990 yılında öğretim görevlisi, 1992 yılında yardımcı doçent, 1997 yılında doçent ve 2003 yılında Profesör kadrosuna atanmıştır. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden 2010 yılında emekli olan Prof. Dr. Şakrak çeşitli Vakıf Üniversitelerinde görev almış olup, diğer yandan da danışmanlık faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Maliyet ve Yönetim Muhasebesi, Stratejik Maliyet Yönetimi, Kâr Planlaması ve Kontrolü, Finansal Raporlama ve Analiz, Yalın Düşünce ve Muhasebe Bilgi Sistemi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Kurumlarında Finansal Yönetim konularında akademik çalışmalarını yürüten Şakrak’ın yayınlanmış 4 kitabı, kitap bölümleri, kitaplarda editörlükleri ve çok sayıda makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Rektör yardımcılığı da dahil birçok idari ve akademik yöneticilik görevlerini yürütmüş olan Münir Şakrak’ın uzmanlık alanıyla ilgili çalışmaları ise, tekstil, dış ticaret, metal, kimya, plastik, inşaat, sağlık, turizm, bilgi teknolojileri sektörlerinde çeşitli işletmeler ile yabancı sermayeli işletmeler ve çeşitli üniversite programlarında olmak üzere, bütçeleme sistemleri, maliyet sistemleri, stratejik maliyet yönetimi, finansal analiz, finansal bilgi sistemi organizasyon çalışmaları, proje yönetimi, yönetim danışmanlıkları, seminer ve eğitim programları olarak özetlenebilir.